2020-09-16, Białystok
Czy dżokery przebiją karty z rozdania rozstawionych?
56. Indywidualne Mistrzostwa Polski elity w Badmintonie ruszą wkrótce w Białymstoku. Najlepsi polscy badmintoniści zawitają nie pierwszy raz do stolicy Podlasia, by rozstrzygnąć, kto zdobędzie tytuł mistrza kraju. To kolejny badmintonowy weekend w Białymstoku w ostatnich dniach. Start turnieju kwalifikacjami w czwartkowe popołudnie.

Gdyby ktoś chciał dokonać przeglądu faworytów, spoglądając na listę rozstawionych, to mógłby się zdziwić. Na przykład w takim singlu mężczyzn mamy kolejno: 1. Piotr Gajda, 2. Tomasz Matoga, 3./4. Marcin Nowak, 3./4. Mateusz Pietruszka, 5./8. Michał Kaźmierczak, 5./8. Maciej Gomoła, 5./8. Norbert Świerk, 5/8. Michał Sobolewski. Na zeszłorocznych mistrzostwach w finale singla mężczyzn rozstawiony z numerem jeden Adrian Dziółko pokonał rozstawionego z numerem dwa Michała Rogalskiego. W tych mistrzostwach obrońcy tytułu mistrzowskiego i wicemistrzowskiego zagrają dzięki dzikiej karcie od pierwszej rundy turnieju głównego. W finale teoretycznie mają się spotkać Gajda i Matoga. No zobaczymy... Za parę dni okaże się, czy mocniejszą przepustka do finału była dzika karta czy rozstawienie.

Oczywiście nieraz zdarzała się z różnych powodów rozbieżność rankingów, a co za tym idzie rozstawień, z życiem. Wydaje się jednak, że coś tu w ogólnym systemie nie gra, skoro na przykład ewidentna faworytka, regularnie startująca — jeśli nie w Polsce, to za granicą — Wiktoria Dąbczyńska, zeszłoroczna wicemistrzyni i świeżo upieczona, po raz kolejny zresztą, mistrzyni młodzieżowców nie jest w ogóle rozstawiona. Można powiedzieć, że jej to nie powinno przeszkodzić. Rozstawienia mają jednak znaczenie także dla innych.

Na szczęście oprócz rozstawionych w akcji zobaczymy także nierozstawionych, ale wciąż mocnych olimpijczyków, Michała Łogosza i Przemka Wachę (wystąpią razem w grze podwójnej), Adriana Dziółko czy Adama Cwalinę. Nie po raz pierwszy ciekawa będzie konfrontacja pokoleń, choć teraz już tacy rutyniarze jak wciąż aktualne mistrzynie Polski: Kamila Augustyn, debel Agnieszka Wojtkowska, Aneta Wojtkowska czy złoty medalista w deblu sprzed roku Miłosz Bochat nie startują w Białymstoku, co da młodszym większą przestrzeń do popisu.

Indywidualne Mistrzostwa Polski w Badmintonie rozegrane zostaną po raz 56. w historii, a do Białegostoku zawitają po raz 6. W ostatniej dekadzie Białystok i Podlasie wyrosły na centrum badmintonowych rozgrywek w naszym kraju. Żaden region i miasto nie organizowało bowiem tylu prestiżowych i ważnych turniejów mistrzowskich, co organizatorzy z Białostockiej Szkoły Badmintona. Przy współpracy z badmintonową centralą PZBad oraz Podlaskim Okręgowym Związkiem Badmintona w Białymstoku skupiony wokół Pawła Lenkiewicza zespół organizacyjny z wprawą przeprowadził w ostatnich latach 19 najważniejszych imprez badmintona, w tym dwukrotnie Polish Open i Klubowe Mistrzostwa Europy.

Pula nagród w 56. IMP w Badmintonie to 26 tysięcy złotych z czego 21 tysięcy w gotówce. Zawody potrwają od czwartku do niedzieli, kiedy dowiemy się, kto wywalczy tegoroczny tytuł mistrzowski. Warto wspomnieć, że badmintonowy maraton w Białymstoku to pierwsze krajowe turnieje mistrzowskie polskich badmintonistów po ogłoszeniu pandemii.  — W obecnej sytuacji związanej z pandemią, coraz więcej turniejów międzynarodowych nam odwołują — narzekał niedawno trener kadry Łukasz Moreń.

Białostoccy organizatorzy mistrzostw otrzymali znaczące wsparcie od marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego i prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, którzy objęli również honorowy patronat nad zawodami. Marki Podlaskie i Wschodzący Białystok są zawsze obecne na badmintonowej arenie, co z pewnością nie jest bez znaczenia. Głównym partnerem 56. IMP jest również Ministerstwo Sportu, partnerem organizacyjnym Polski Związek Badmintona, a technicznym Yonex Polska. Organizatorami mistrzostw Polski są PZBad, POZB, Białostocka Szkoła Badmintona Klub Sportowy Białystok oraz Sportlen. 

Ramowy program 56. IMP w Badmintonie
17 września, czwartek: godz. 14.00 – 20.00 gry kwalifikacyjne
18 września, piątek: turniej główny 9.00 – 20.00, 13.00 (krótka uroczystość otwarcia 56. IMP)
19 września, sobota: 9.30 kontynuacja gier, ok. 10.30 ćwierćfinały, 16.00 półfinały
20 września, niedziela: 11.00 gry finałowe

56. Indywidualne Mistrzostwa Polski elity w badmintonie (kat. II). 17-20 września 2020. Białystok. Hala Sportowa Zespołu Szkół Rolniczych w Białymstoku ul. ks. St. Suchowolca 26. Pula nagród: 21 tys zł. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com. Livestreaming. Oficjalna strona na Facebooku

Fot. Rafał Oleksiewicz

jr, mat. organizatora

© BadmintonZone.pl | zaloguj