2021-04-04, Warszawa
Zmarł Andrzej Huczko - naukowiec, turysta i sportowiec
2 kwietnia 2021 roku zmarł nagle w wieku 72 lat Andrzej Huczko, nieprzeciętny naukowiec, turysta i sportowiec. Przyjaciel wielu badmintonistów, zwłaszcza w środowisku warszawskim, między innymi na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie był wybitnym profesorem chemii i gdzie do ostatniej chwili trenował badmintona, i w barwach której to uczelni startował przez wiele lat w zawodach akademickich.


Niżej podpisany miał to szczęście, że już wiele lat temu zetknął się na polu badmintonowym i uniwersyteckim z Andrzejem i mógł z Nim wspólnie odbywać przygodę sportową oraz turystyczną. Jego pomysły, wiedza, zapał i dobroć budziły mój podziw. Opisać w pełni sylwetkę i dokonania Andrzeja powinien kiedyś biograf.

Andrzej Huczko wielokrotnie wyjeżdżał jako wykładowca wolontariusz za granicę. Ostatnio pomagał uniwersytetowi w Nepalu. Nie omieszkał więc odwiedzić turnieju YONEX — SUNRISE Nepal International Challenge 2019 w Katmandu, z którego przesłał do redakcji BadmintonZone zdjęcia. Podczas pobytu w Nepalu stale trenował badmintona.

Ze względu na swoją specjalizację w nanostrukturach węglowych profesor Huczko wykorzystywał podczas wykładów uniwersyteckich do celów poglądowych nowoczesną rakietę do badmintona opartą na tego typu technologiach.

Startowaliśmy razem w turniejach akademickich w formule ISBT (International Student Badminton Tournament). BadmintonZone i APS (Akademicki Przegląd Sportowy) pisały o zakończonym sukcesem startem naukowców chemików (oprócz Andrzeja grał tam również Szymon Żerko) z Uniwersytetu Warszawskiego na akademickim turnieju badmintona TTST w Holandii (zob. Chemia najlepsza w Rotterdamie).

Wcześniej graliśmy na turnieju badmintona ISBT w Norwegii. Przy tej okazji odwiedziliśmy tamtejsze najwyższe góry i lodowce i mogłem na własne oczy przekonać się w terenie o zdumiewającej mnie perfekcji Andrzeja w dziedzinie turystyki wysokogórskiej. Tych wrażeń nie da się zapomnieć.

Przez wiele sezonów Andrzej Huczko reprezentował Uniwersytet Warszawski w Akademickich Mistrzostwach Warszawy i Mazowsza. Ze względu na przejście na emeryturę Andrzej nie mógł od pewnego czasu startować, choć bardzo chciał, w takich — jak wspomniane AMWiM — najbardziej sformalizowanych zawodach akademickich w badmintonie. Zrekompensował to sobie, startując od niedawna w zawodach seniorów. Wystąpił w Białymstoku (XVII Podlaski Turniej Seniorów) i Zielonce (WWL Badminton Yonex Cup 2020). Startował również w zawodach amatorskich, takich jak Yonex Maraton Badmintona Torwar 2020, gdzie grał w deblu męskim z Jakubem Wojtachnio oraz w turnieju międzypokoleniowym z wnuczką Gabrielą.

Badminton stanowił niewielkie poletko w całokształcie aktywności Andrzeja, który uprawiał zawzięcie wiele różnych sportów, ale Jego wszechstronna, wybitna, a zarazem ujmująca osobowość pozostawiła i tak dla nas niezatarty ślad i wzór do naśladowania. Za co będziemy Mu zawsze wdzięczni.

Fot. © Janusz Rudziński, BadmintonZone.pl 

Janusz Rudziński

© BadmintonZone.pl | zaloguj