2021-04-27, Kijów
Trzyletnia przerwa (ME)
Najlepsi zawodnicy badmintona w Europie spotkali się w Kijowie na Mistrzostwach Europy w Badmintonie 2021. Turniej odbywa się od 27 kwietnia do 2 maja.
 
Zawody są rozgrywane co roku, z wyjątkiem tych lat, w których odbywają się Igrzyska Europejskie, ostatnio miały one miejsce w 2019 roku. Zeszłoroczna impreza została odwołana z powodu pandemii, co oznacza, że od ostatnich mistrzostw Europy, które odbyły się w 2018 roku w Huelvie (Hiszpania), minęły trzy lata. Warto również wspomnieć, że za trzy miesiące będą miały miejsce igrzyska olimpijskie (Tokio 2020), które również odbywają się w tym roku po opóźnieniu przez pandemię COVID-19.

Obecne mistrzostwa Europy mogą okazać się przełomem w karierze Hiszpanki Caroliny Marin. Panująca mistrzyni, z czterema tytułami z rzędu, ma szansę zostać pierwszą zawodniczką w historii turnieju, która zdobędzie pięć tytułów z rzędu. Z kolei czterech najlepszych zawodników w losowaniu singli mężczyzn to Duńczycy. Na czele listy znajduje się numer dwa na świecie Viktor Axelsen, za nim kolejno Anders Antonsen, Rasmus Gemke i Hansen-Kristian Solberg Vittinghus. Panujący mistrz Axelsen będzie miał okazję na zdobycie swojego trzeciego tytułu mistrzostw Europy. Z kolei Antonsen, który zdobył złoto na Igrzyskach Europejskich w 2019 roku, jest na drugim końcu drabinki losowania, co ustawia potencjalny finał pomiędzy dwoma najlepszymi zawodnikami. Oprócz Duńczyków nie należy zapominać o srebrnym medaliście Igrzysk Europejskich 2019, Brice Leverdezie z Francji, jak również o jego młodszym rodaku Tomie Juniorze Popovie.

W deblu mężczyzn na zwycięstwo liczą aktualni mistrzowie Starego Kontynentu w tej kategorii — Duńczycy Kim Astrup i Anders Skaarup Rasmussen. Zaraz za nimi, bo rozstawieni z numerem 2, są brązowi medaliści z Rio 2016 Marcus Ellis i Chris Langridge z Anglii, z kolei na trzecim miejscu mistrzowie z 2014 roku Władimir Iwanow i Iwan Sozonow z Rosji.

Faworytkami do zachowania korony w deblu kobiet są siostry Stojewe. Gabriela i Stefani z Bułgarii. Ich najtrudniejszymi przeciwniczkami będą Lauren Smith i Chloe Birch, które zajmują drugie miejsce w rozstawieniu. Angielskie deblistki grały z siostrami już dwukrotnie i do tej pory nie znalazły sposobu na ich pokonanie.

Angielska para mikstowa Marcus Ellis i Lauren Smith ma szansę na zdobycie pierwszego złotego medalu mistrzostw Europy, czemu dodatkowo zdaje się sprzyjać nieobecność rodaków – Chrisa i Gabby Adcocków, który uchodzą za najlepszą angielską parę mieszaną. Przypominamy, że to małżeństwo Adcocków zdobyło złoto na minionych Igrzyskach Europejskich w 2019. Ellis i Smith nie będą mieli jednak łatwego zadania. Na ich drodze staną bowiem zwycięzcy Swiss Open, Thom Gicquel i Delphine Delrue z Francji, a także Niemcy Mark Lamsfuss i Isabel Herttrich.

Jedynie dwie polskie pary startują na mistrzostwach Europy w Kijowie. Niestety dziś z dalszych zmagań w turnieju odpadli nasi debliści. Wiktor Trecki i Maciej Matusz ulegli niemieckiej parze, Jones Ralf Jansen/ Peter Kaesbauer 10:21 12:21. Tym samym jedynymi reprezentantami Polski pozostali w Kijowie miksiści, Paweł Śmiłowski/ Magdalena Świerczyńska, którzy swój pierwszy mecz rozegrają w środę.

Na fot. z pierwszej rundy mistrzostw Dunka Alexandra Bøje, która w parze z Mette Poulsen pokonała we wtorek białoruski debel Anastazja Czerniawska, Alesja Zajcewa 21:10 21:6. Zajcewa to podpora Hubala Białystok w wielu sezonach polskiej ekstraklasy badmintona. Poulsen efemerycznie zagrała w lidze w składzie rywali zza miedzy Hubala, SKB Litpol-Malow Suwałki.


Indywidualne mistrzostwa Europy w badmintonie. 2021 European Badminton Championships. 27 kwietnia — 2 maja 2021. Kijów (Ukraina). Pałac Sportu. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Jnanesh Salian © BadmintonPhoto.com (live)

© BadmintonZone.pl | zaloguj