2021-05-01
W oczekiwaniu na wynik testu (ME)
W dzisiejszych półfinałach singla mistrzostw Europy w badmintonie nie było większych niespodzianek. Faworyci wygrywali. Dla niektórych niespodzianką może być awans do finału 21-letniej Line Christophersen (Dania), która odprawiła rutynowaną Kirsty Gilmour ze Szkocji. U panów mamy duński finał. Ale czy Viktor Axelsen (fot.) zagra? Dziś wieczorem otrzymał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Półfinały panów zgodnie z planem. Wygrywali najwyżej rozstawieni. Viktor Axelsen gładko pokonał wczorajszego pogromcę Rasmusa Gemke, Kalle Koljonena, a Anders Andersen także bez problemów odprawił swojego rodaka, Hansa Kristiana Vittinghusa, 21:14, 21:17. Po meczu ten drugi przyznał: — Robiłem co mogłem, ale byłem za wolny. 35-letni Duńczyk może być z siebie jednak dumny. Dopiero po raz drugi w karierze sięga po medal ME.

Viktor Axelsen nie miał problemów ze swoim rywalem na boisku, ale ma problemy poza boiskiem. Zaraz po meczu został on przetestowany w kierunku koronawirusa i wynik był niestety pozytywny. Axelsen czuje się dobrze i nie ma żadnych objawów. Natychmiast przeprowadzono u niego drugi test. Jeśli okaże się pozytywny, to Axelsen nie zagra w jutrzejszym finale ME. Dotychczas Viktor był testowany 4. i 7. dnia po przyjeździe do Kijowa. Oba wyniki były negatywne. Teraz ekipa Danii czeka na wynik, licząc, że był to tzw. fałszywie pozytywny wynik. — Zgodnie z protokołem został przeprowadzony drugi test. Czekamy na wyniki. Muszę jednak powiedzieć, że sam Viktor jest w szoku, że test okazał się pozytywny — mówi dyrektor sportowy Badminton Danmark Jens Meibom.

U pań zgodnie z planem: Carolina Marin dość łatwo awansowała do finału. Turczynka Neslihan Yigit tylko w pierwszym secie trochę postraszyła znacznie bardziej utytułowaną rywalkę przegrywając jedynie 18:21. W drugim secie nastąpiła już całkowita dominacja Marin, która zwyciężyła 21:9. Dla Turczynki to jednak największy sukces w karierze. Ta 27-latka po raz pierwszy zdobyła medal ME.

W drugim półfinale spotkały się Line Christophersen i Kirsty Gilmour. W 3 setach wygrała młoda Dunka, która słynie z dość nierównej gry. Potrafi grać bardzo solidnie, by za chwilę popełnić 10 niewymuszonych błędów z rzędu. 21:13, 7:21, 21:10. Wynik mówi sam za siebie. To może nie wystarczyć na Carolinę Marin. Ale dla tej młodej Dunki finał ME w wieku 21 lat to już ogromny sukces. To z całą pewnością jeden z większych, licznych talentów jakimi dysponuje duńska ekipa.

Zob. też:
Hawk Eye potrzebny od zaraz
Wysoki poziom rozrywki
Ćwierćfinały bez Polaków
Polski mikst w drugiej rundzie
Trzyletnia przerwa
Czy Marin sięgnie po 5. kółko Starego Kontynentu?
Kijowskie jedynki.

Indywidualne mistrzostwa Europy w badmintonie. 2021 European Badminton Championships. 27 kwietnia — 2 maja 2021. Kijów (Ukraina). Pałac Sportu. Wyniki w serwisie tournamentsoftware.com.

Fot. Jnanesh Salian © BadmintonPhoto.com (live)

Magdalena Kojder

© BadmintonZone.pl | zaloguj